Outdoor Matches

 

SUMMER BOWLS FIXTURES 2018
Date Day Mens Fixtures Ladies Fixtures Mixed Fixtures Venue Time Rinks
April 21 Sat PRESIDENTS DAY
22 Sun
23 Mon Practice Night
24 Tues North Petherton Home 14-30 4 rinks
25 Wed LADIES DAY Home 14-30 6 rinks
26 Thurs Practice Night
27 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
28 Sat Taunton A v Wellington A Home 14-30 3 rinks
28 Sat Taunton B v Wellington B Home 14-30 3 rinks
28 Sat Wellington C v Taunton C Away 14-30 3 rinks
29 Sun
30 Mon Bridgwater Away 14-30 3 triples
May 1 Tues Somerton Away 14-30 4 triples
2 Wed Practice Night
3 Thurs Combe Martin Away 14-30 5 triples
4 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
5 Sat Men’s Trials
6 Sun Tiverton Park Away 14-30 5 triples
7 Mon (BH)
8 Tues Crediton Home 14-30 6 rinks
9 Wed Ashcombe Park Away 14-30 4 rinks
10 Thurs Honiton Home 14-30 4 rinks
11 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
12 Sat City of Wells (Southey) Home 10-00 4 rinks
12 Sat Taunton A v Street A Home 14-30 3 rinks
12 Sat Watchet B V Taunton B Away 14-30 3 rinks
12 Sat Taunton C v Street C Home 14-30 3 rinks
13 Sun
14 Mon Wellington Away 14-30 5 rinks
15 Tues
16 Wed Williton Home 14-30 4 triples
17 Thurs
18 Fri Chardstock Home 14-30 5 triples
19 Sat Clevedon Prom A v Taunton A Southey Trophy (PB) Away 14-30 3 rinks
19 Sat Yeovil B V Taunton B Away 14-30 3 rinks
19 Sat Ilminster C v Taunton C Away 14-30 3 rinks
20 Sun Uffculme Away 14-30 4 triples
21 Mon
22 Tues Winscombe Home 14-30 6 rinks
22 Tues Wellington Away 14-30 3 triples
23 Wed
24 Thurs Bridgwater Victoria Home 14-30 3 triples
24 Thurs Bridgwater A v Taunton A Away 18-15 3 triples
24 Thurs Burnham B v Taunton B Away 18-15 3 triples
25 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
26 Sat Taunton A v Clevedon A Southey Trophy (PB) Home 14-30 3 rinks
26 Sat Taunton B v Crewkerne Home 14-30 3 rinks
26 Sat Victoria Pk (Bwtr) v Taunton C Away 14-30 3 rinks
27 Sun Exonia Home 14-30 4 triples
28 Mon (BH)
29 Tues CLUB MENS PAIRS (1st Round) Home 14-30 7 rinks
30 Wed Chard Away 14-30 4 triples
31 Thurs North Petherton (Badcock Sheild) Home 14-30 3 triples
31 Thurs Taunton A v North Petherton A Home 18-15 3 triples
31 Thurs Taunton C v Taunton B Home 18-15 3 triples
June 1 Fri Somerton 1H/1A 14-30 1H/1A
1 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
2 Sat Burnham (4 rinks) Burnham (2 rinks) Away 14-30 6 rinks
3 Sun Seaton Home 14-30 4 rinks
4 Mon Westlands 1H/1A 14-30 1H/1A
5 Tues Somerton Home 18-15 4 triples
6 Wed Taunton Deane 1H/1A 14-30 1H/1A
7 Thurs Victoria Pk (Bwtr) v Taunton A Away 18-15 3 triples
7 Thurs Taunton B v Eastover B Home 18-15 3 triples
7 Thurs Wellington B v Taunton C Away 18-15 3 triples
8 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
9 Sat Isle of Wedmore A v Taunton A Away 14-30 3 rinks
9 Sat North Petherton B v Taunton B Away 14-30 3 rinks
9 Sat Taunton C v Taunton Deane B Home 14-30 3 rinks
10 Sun Southey Trophy Q/F Tour
11 Mon Tour
12 Tues Tour
13 Wed Tour
14 Thurs Taunton Deane B v Taunton A Tour Away 18-15 3 triples
14 Thurs Wellington C v Taunton B Away 18-15 3 triples
14 Thurs Taunton C v Minehead B Home 18-15 3 triples
15 Fri Honiton Away 14-00 4 rinks
16 Sat
17 Sun Southey Trophy S/F Cullompton Away 14-30 5 rinks
18 Mon
19 Tues South Molton Away 14-30 6 triples
20 Wed CLUB MIXED TRIPLES Home 14-15 4 triples
21 Thurs Taunton A v North Petherton B Home 18-15 3 triples
21 Thurs Burnham A v Taunton B Away 18-15 3 triples
21 Thurs Taunton C v North Petherton C Home 18-15 3 triples
22 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
23 Sat Hemyock (Centenary Cup) Home 14-30 4 rinks
24 Sun Cornwall Ladies v Wiltshire (Walker Cup) Home 13-30 2 rinks
25 Mon Axminster Away 14-30 4 triples
26 Tues Yeovil Home 14-30 3 triples
26 Tues St Andrews (Turnbull Cup) Home 18-15 4 rinks
27 Wed Herefordshire Ladies v Cornwall Ladies (S W League) Home 13-30 6 rinks
27 Wed Williton Away 14-30 4 triples
28 Thurs Yeovil 1H/1A 14-30 1H/1A
28 Thurs Taunton A v Taunton Deane A Home 18-15 3 triples
28 Thurs Taunton B v Minehead A Home 18-15 3 triples
28 Thurs Bridgwater B v Taunton C Away 18-15 3 triples
29 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
30 Sat Taunton A v Bristol A Home 14-30 3 rinks
30 Sat Taunton B v Wellington A Home 14-30 3 rinks
Month Date Day
July 1 Sun Southey Trophy Final
2 Mon North Petherton (Badcock Sheild) Away 14-30 3 triples
3 Tues Turnbull Cup Ilminster 1H/1A 14-30 1H/1A
4 Wed CLUB MIXED PAIRS (1st Round) Home 14-15
5 Thurs Wellington C v Taunton C Away 18-15 3 triples
6 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
7 Sat SUMMER PARTY (no home fixture)
8 Sun Axminster Home 14-30 4 triples
9 Mon
10 Tues Wedmore Plate Wellington Home 14-30 3 triples
11 Wed Ashcombe Park Home 14-30 4 rinks
12 Thurs Taunton A v Williton Home 18-15 3 triples
12 Thurs Taunton B v Bridgwater B Home 18-15 3 triples
12 Thurs Eastover B v Taunton C Away 18-15 3 triples
13 Fri Somerton or Watchet (Fear Cup) Away TBA 3 rinks
13 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
14 Sat Watchet A v Taunton A Away 14-30 3 rinks
14 Sat Taunton B v Ilminster B Home 14-30 3 rinks
14 Sat Taunton C v South Petherton Home 14-30 3 rinks
15 Sun Winscombe Away 14-30 5 rinks
16 Mon Taunton Deane (Trevor Cup) Away 18-15 4 rinks
17 Tues Wedmore Plate Wellington 1H/1A 14-30 1H/1A
18 Wed Cornwall Ladies v Worcestershire (S W League) Home 13-30 6 rinks
18 Wed County – Amy Rose Squad Evening Home 18-15 6 rinks
19 Thurs Bridgwater Victoria Away 14-30 3 triples
19 Thurs Watchet v Taunton A Away 18-15 3 triples
19 Thurs Minehead A v Taunton C Away 18-15 3 triples
19 Thurs Taunton B v North Petherton C Home 18-15 3 triples
20 Fri Fear Cup/Plate Club Umbrella ??
21 Sat Bath A v Taunton A Away 14-30 3 rinks
21 Sat Wyrral Park A v Taunton B Away 14-30 3 rinks
21 Sat Taunton C v Yeovil C Home 14-30 3 rinks
22 Sun
23 Mon
24 Tues Turnbull Cup Watchet 1H/1A 14-30 1H/1A
25 Wed Avon & Somerset Police Home 14-30 4 rinks
26 Thurs Taunton A v Wellington A Home 18-15 3 triples
26 Thurs Minehead B v Taunton B Away 18-15 3 triples
26 Thurs Taunton C v Burnham A Home 18-15 3 triples
27 Fri Fear Cup QF/Plate Club Umbrella ??
28 Sat Taunton A v Bloomfield A Home 14-30 3 rinks
28 Sat Bridgwater B v Taunton B Away 14-30 3 rinks
28 Sat Taunton C v Wellington C Home 14-30 3 rinks
29 Sun Cullompton Home 14-30 5 rinks
30 Mon Queen Camel Home 14-30 4 triples
31 Tues Turnbull/Wedmore Q/F
August 1 Wed
2 Thurs Eastover A v Taunton A Away 18-15 3 triples
2 Thurs Taunton B v Wellington B Home 18-15 3 triples
2 Thurs Taunton C v Burnham B Home 18-15 3 triples
3 Fri (F Show) Fear Plate QF Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
4 Sat (F Show) Taunton A v Purnell A Home 14-30 3 rinks
4 Sat (F Show) Taunton B v Minehead Home 14-30 3 rinks
4 Sat (F Show) Ilminster D v Taunton C Away 14-30 3 rinks
5 Sun South Molton Home 14-30 6 triples
6 Mon Taunton Deane (Trevor Cup) Home 18-15 4 rinks
7 Tues
8 Wed North Petherton Away 14-30 4 rinks
9 Thurs
10 Fri Wellington Home 14-30 5 rinks
11 Sat
12 Sun Turnbull/Wedmore S/F
13 Mon
14 Tues Chardstock Away 14-00 5 triples
15 Wed
16 Thurs Merriott Home 14-30 4 rinks
17 Fri Crewkerne 1H/1A 14-30 1H/1A
17 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
18 Sat Portishead RBLA v Taunton A Away 14-30 3 rinks
18 Sat Taunton B v Westland Sports A Home 14-30 3 rinks
18 Sat Bridgwater C v Taunton C Away 14-30 3 rinks
19 Sun Tiverton Park Home 14-30 5 triples
20 Mon
21 Tues Burnham (4 rinks) Burnham (2 rinks) Home 14-30 6 rinks
22 Wed
23 Thurs Exonia Away 14-30 4 triples
24 Fri Queen Camel 1H/1A 11-00 1H/1A
24 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
25 Sat Fear Cup/Plate S Final
26 Sun County Semi Finals County Semi Finals
27 Mon (BH)
28 Tues
29 Wed Combe Martin Home 14-30 5 triples
30 Thurs Hemyock (Centenary Cup) Away 14-30 4 rinks
31 Frid Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
Month Date Day
September 1 Sat Ilminster A v Taunton A Away 14-30 3 rinks
1 Sat Taunton B v Eastover Park Home 14-30 3 rinks
1 Sat Wyrral Park B v Taunton C Away 14-30 3 rinks
2 Sun Turnbull/Wedmore Final
3 Mon
4 Tues Yeovil Away 14-30 3 triples
5 Wed Chard Home 14-30 4 triples
6 Thurs
7 Fri Merriott Away 14-30 4 rinks
8 Sat Club Finals Day Fear Cup/Plate Final
9 Sun County Finals County Finals
10 Mon
11 Tues Bridgwater Home 14-30 3 triples
12 Wed
13 Thurs Uffculme Home 14-30 4 triples
14 Fri Club Umbrella Home 18-15 6 rinks
15 Sat Shaftesbury Home 13-00 6/7 (tbc)
16 Sun
17 Mon
18 Tues Seaton Away 14-00 4 rinks
19 Wed
20 Thurs
21 Fri
22 Sat CAPTAIN’S DAY